ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNO - HOTELARSKICH
im. Emilii Gierczak w Kołobrzegu

CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE- HISTORIA MIASTA I SZKOŁY

W ramach zbliżającego się „ święta szkoły” jedną z licznych imprez towarzyszących w szkole były warsztaty historyczne „ Historia kołobrzeskiego warzelnictwa i rybołówstwa od czasów średniowiecza”. Zajęcia zostały przeprowadzone przez edukatorów Muzeum Oręża Polskiego jednocześnie członków Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Panią Barbarę Hordyjewską i Pana Piotra Leszmana .

W pierwszej części zajęć przedstawiona została historia Kołobrzegu od wczesnego średniowiecza do 1945 roku. Z uwzględnieniem historii budynku naszej szkoły , czyli „ kołobrzeskiego ekonoma” , którego mury liczą już 110 lat.

W drugiej części uczestnicy mogli zapoznać się ze sposobami otrzymywania soli z solanki( na podstawie makiety) oraz poznać różne rodzaje soli i ich pozyskiwanie. Zaprezentowane zostały sposoby przechowywania i konserwacji ryb. Uczniowie , trzymając w dłoniach ryby mogli zobaczyć różnicę wagową pomiędzy rybami suszonymi, solonymi i wędzonymi.

Duże zainteresowanie wzbudziły elementy codziennego użytku, biżuterii. Uczestniczki mogły zaprezentować się w słowiańskich strojach, często prezentowanych na Targu Solnym w Kołobrzegu.

W auli szkoły prezentowane były także prace naszych uczniów przedstawiające budynek szkoły –dawniej i dziś, sylwetkę naszej patronki- Emilii Gierczak- wykonane pod kierunkiem p. Barbary Wełnickiej- nauczyciela plastyki. Natomiast w dalszej części uczniowie mogli oglądać historię szkoły zapisaną w kronikach szkoły pod bacznym okiem p. Haliny Stemplewskiej- nauczyciela bibliotekarza.

Udział w projekcie edukacyjnym wzięło udział 46 uczniów, sfinansowany został z projektu wymiany polsko- niemieckiej.

Joanna Kwaśnik- nauczyciel historii.

SZANOWNY UŻYTKOWNIKU

Jeżeli chcesz przeskalować w górę zawartość strony, to naciśnij kombinację klawiszy
CTRL i +.

klawiatura

Jeżeli chcesz przeskalować w dół zawartość strony, to naciśnij kombinację klawiszy
CTRL i -.

klawiatura

Logo WCAG