W ramach współpracy naszej szkoły z firmą Chefs Culinar, w dniu 26 lutego 2020 r., w pracowni gastronomicznej Centrum Kształcenia Zawodowego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich odbyły się kolejne warsztaty z cyklu zaplanowanych szkoleń. Tym razem tematem warsztatów stały się „Zasady przygotowania sushi” prowadzone przez doradców kulinarnych firmy Chefs Culinar – Rafała Soroczyńskiego oraz Krzysztofa Kowalczyka
, którzy na czas warsztatów stali się sushimasterami dla uczestników warsztatów – uczniów z klasy IIa technikum żywienia i usług gastronomicznych pod opieką nauczycieli: Elżbiety Kozber i Ewy Wasilewskiej.
Nasi uczniowie mieli okazję poznać:
- Czym jest sushi
Sushi to nic innego, jak japońska potrwa składająca się z ryżu marynowanego w occie ryżowym, który połączony jest z innymi składnikami, takimi jak ryby, owoce morza, warzywa (np. zielony ogórek, awokado, szczypiorek, sałata). Najczęściej sushi zawinięte jest w wodorosty nori. Do sushi podaje się sos sojowy, wasabi (mieszanka chrzanu, musztardy i zielonego barwnika) oraz marynowany imbir, który ma nam pomóc w oczyszczeniu kubków smakowych.
- Etykietę jedzenia sushi
Do jedzenia sushi używamy pałeczek bądź palców. Nie korzystamy ze sztućców.
W nalanym do osobnej miseczki sosie sojowym, maczamy rolkę od strony ryby, nigdy od strony ryżu (w sosie sojowym nie maczamy także wasabi). Jeden kawałek sushi powinno się wkładać do ust w całości. W złym tonie jest odgryzanie jego kawałka (dopuszczalne jedynie w przypadku temaki – czyli składników zawiniętych w nori, w kształt rożka).
- Rodzaje sushi
Japończycy, od których wywodzi się sushi i cała filozofia związana z jego jedzeniem, wymyślili wiele ich rodzajów. Najprostszą wersją sushi jest hosomaki. Nazwa sushi pochodzi od słowa hosoi i oznacza cienki, chudy. Jest to cieniutka rolka – połączenie ryżu i jednego składnika owiniętego w nori. Hosomaki kroi się na 6 części. Równie szybkie w przygotowaniu są nigiri. To odpowiednio uformowany ryż, posmarowany odrobiną wasabi, na który nakłada się kawałek, np. surowej ryby czy awokado.
Najbardziej popularną formą jest futomaki sushi. Nazwa pochodzi od japońskiego przymiotnika futo, oznaczającego gruby, okazały. Są to grube rolki pełne ryżu, zawierające minimum 4 dodatkowe składniki, zawinięte w wodorosty nori. Bardzo podobną formą są uramaki. Jest to sushi zawijane odwrotnie – wodorosty nori znajdują się w środku, a sam ryż posypany jest często czarnym sezamem.
Uczniowie mieli okazję samodzielnie wykonywać poszczególne rodzaje sushi, jak również potrawy sporządzane z krewetek, takie jak krewetki w tempurze oraz krewetki panierowane w panko.
- Domowe sushi
Przygotowanie sushi z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Najtrudniejsze jest opanowanie przygotowania idealnego ryżu – takiego, który będzie się dobrze kleił i nie rozleci się przy pierwszym kontakcie z pałeczkami. Trzeba do tego użyć specjalnego ryżu do sushi, octu ryżowego, cukru i wody. Cała reszta to już ogromna dowolność i mnóstwo możliwości. Oczywiście najpopularniejszym składnikiem sushi jest surowa ryba, ale jeżeli mamy wątpliwości co do jakości takiej ryby bądź nie możemy spożywać surowych owoców morza, śmiało możemy użyć, np. ryb wędzonych. Ważną częścią są warzywa. Tutaj możemy sięgnąć po ogórka, awokado czy sałatę. Danie warto urozmaicać dodatkami w postaci sezamu, serka „Philadelphia” albo owocami, np. mango. Dla podkreślenia smaku warto zaopatrzyć się w sos sojowy. Pozostaje jeszcze kupić nori i bambusową podkładkę do zwijania i … voila! By dojść do perfekcji, trzeba się trochę pomęczyć, ale z pewnością pyszne sushi jest tego warte!
Czekamy na kolejne warsztaty z firmą Chefs Culinar!