Numer projektu: 2021-1-PL01-KA122-VET-000017814
Tytuł projektu: E-handel jako komponent efektywnie podnoszący zakres i poziom umiejętności handlowców kształconych na poziomie technikum
Budżet projektu: 70 920 euro.
Projekt był realizowany w ramach programu Erasmus+ przez Zespół Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich w Kołobrzegu z renomowanymi duńskimi placówkami kształcenia zawodowego Tech College Aalborg oraz Business College Aalborg .W projekcie uczestniczyło 20 uczniów naszej szkoły, kształconych na kierunku technik handlowiec i technik informatyk, którzy wyjechali na 4 - tygodniowy staż do Danii w terminie 24.04.2022 - 21.05.2022 oraz 5 nauczycieli przedmiotów zawodowych na 2 tygodnie w okresie 08.05.2022- 21.05.2022 . Podczas pobytu w Danii, uczniowie odbywali zajęcia praktyczne w specjalistycznych pracowniach Tech College i Business College Aalborg , jak też w firmach duńskich, działających w obszarze e-handlu i wykorzystujących technologie IT w dystrybucji towarów i usług. Uczniowie zgłębiali tajniki e-handlu wykorzystując platformę SIMU, jak założyć firmę , sklep internetowy, tworzyć podstawowe informacje biznesowe, pozyskiwać i sprzedawać produkty , tworzyć ciekawe reklamy swoich firm, nawiązywać relacje z potencjalnymi klientami.
Nasi nauczyciele z kolei przez 2 tygodnie nabywali nowe doświadczenia zawodowe i poznawali rozwiązania stosowane w duńskim systemie kształcenia. Powstał między innymi e-sktypt i film nawiązujący do tematyki projektu.
Uczniowie i nauczyciele ZSE-H Kołobrzeg uzyskali certyfikaty duńskie oraz europejskie paszporty zawodowe Europass.
Weryfikowanie nabytych umiejętności i efektów uczenia odbyło się zgodnie z procedurami europejskiego systemu akumulowania i transferu osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym.
Europassy uznawane są za europejskie paszporty zawodowe potwierdzające europejskie standardy i wysoki poziom nabytych umiejętności zawodowych. Są zarazem bardzo cenione przez pracodawców i jednocześnie istotnie wzmacniają pozycję na rynku pracy posiadacza Europassu.
Ponadto uczestnicy projektu, realizowali program mający na celu poznanie Danii, jej kultury i historii, między innymi zwiedzanie Aalborga i oglądanie panoramy miasta z wieży widokowej Aalborgtårnet, która ma 105m wysokości, ponadto skansen miejski w Aarhus , Legoland w Bilund i inne ciekawe miejsca kontynentalnej części Danii. Projekt był w 100 procentach finansowany ze środków UE i uczestnicy nie ponosili żadnych kosztów.
Henryk Lisowski
Koordynator Projektu